7 клас культура добросусідства



17.03 Тема: Усна народна творчість про природу краю. Усна народна творчість (оповіді, казки, легенди, перекази, пісні, віршовані твори, заклички, приказки, прислів'я тощо) народів краю, про природу краю.


http://carpathians.eu/karpatskii-narod/zhittja-i-pobut-karpatskogo-narodu/pobut/usna-narodna-tvorchist.html

Опрацювати теорію та головне законспектувати. Виконати завдання : на вибі скласти (оповіді, казки, легенди, перекази, пісні, віршовані твори, заклички, приказки, прислів'я тощо) народів краю, про природу краю, або знайти.

irochkakoshman@gmail.com



Виконати до 21.03

24.03 Тема: Віддзеркалення календарних і релігійних обрядів та звичаїв у фольклорі жителів регіону.
  Традиці́йна украї́нська культу́раУкраїнське народне мистецтво  — це пласт української культури, пов'язаний з відтворенням світосприйняття українського народу, його психології, етичних настанов і естетичних прагнень, що охоплює всі види народної творчості, традиційно притаманні Україні: музикутанціпісніфольклордекоративно-ужиткове мистецтво, що розвиваються, як єдиний комплекс, і органічно входять у життя народу протягом усієї його історії
(переходимо за посиланнями і опрацьовуємо, та законспектуйте головне)

Д.з. Напишіть про віддзеркалення календарних та релігійних обрядів, звичаїв у нашому регіоні,

та знайти пісню, заклички, прислів'я нашого регіону (на вибір).


07.04 Тема: Свята. Ритуали. Обереги. Прикмети, ворожіння. 

Зустрічі природних сезонів у культурах краю. 

Опрацювати теорію.

Свя́то — день або дні, коли урочисто відзначають видатні події, знаменні дати; кілька неробочих днів поспіль з нагоди торжеств; звичай ґрунтується на ранніх язичницьких обрядах і ритуалах, у яких зображувалися, розігрувалися, інсценувалися, подавалися в театральній формі ті або інші сцени, пов'язані із ключовими, життєво важливими подіями суспільства. Головну «роль» у них виконувало божество, що керувало конкретною подією, наприклад: Сатурн у Стародавньому Римі, який керував плином часу й родючістю; Коляда у слов'янській міфології, який уособлював середину зими, та Купала, який тутрбувався про літо та польові плоди тощо. Однак, на відміну від традиційних видів театру, уже в обрядових дійствах установилася головна видова особливість театралізованих свят: відсутність поділу на виконавців і глядачів — всі учасники свята активні, включені в дію.   Практично всі свята пов'язані з явищами календарного циклу, тобто, із циклічною темою вмирання й відновлення природи. Звідси ж, з нероздільного сприйняття народження й смерті, пішли й так звані особисті свята — дні народження, дні заснування, ювілеї тощо. У силу своєї обрядово-ритуальної природи свята по визначенню носять колективний або масовий характер.
      Другий, дуже серйозний аспект свят — ідеологічний. Владні структури широко використовують свята як метод формування системи політичних, правових, релігійних і інших поглядів суспільства. Масовий характер свят і принципи їхньої театралізації обумовлюють високий ступінь емоційного включення оточуючих.
Ритуа́л (від лат. ritualis (обрядовий), від — лат. ritus — «релігійний обряд») — усталена послідовність символічних дій, обрядів, визначена традицією; запроваджений порядок здійснення чого-небудь.
  • Магічний ритуал — має метою досягнення певного практичного результату шляхом впливу на об'єкти через їх знаки. Наприклад, ураження зображення тварини для забезпечення удачі на полюванні, наслання хвороби на ворога маніпуляціями з його лялькою.
  • Релігійний ритуал — виконуваний у релігійній громаді ритуал, пов'язаний з поклонінням божеству, що має метою досягти від божества прихильності чи виконання прохання, або який надає діям релігійного сенсу. Наприклад, принесення жертви, омовіння, миропомазання, церковна відправа.
  • Світський ритуал — сукупність символічних дій, що виражають зв'язок людини з суспільством чи певною соціальною групою, позначають зміну статусу в них. Наприклад, відвідування парадів, заручини.


Ворожі́ння, ворожба́ — прийоми чи обряди, що наявні в культурах багатьох народів і начебто дозволяють дізнатися майбутнє, пізнати непізнавані людським розумом сторони дійсності тощо.

Д.з. Виберіть для себе по два свята і поцікавившись у своїх рідних, опишіть яких звичаїв,

 ритуалів, оберегів дотримуєтесь у своїй сім'ї. Який найцінніший оберіг є для вашої родини?


14/04 Тема: Скансени і культурно-етнографічні центри (КЕЦ). Які КЕЦ існують у краї. Причини створення КЕЦ, їхня роль у збереженні та популяризації національних культур. Розвиток етнографічного, екологічного та зеленого туризму.

https://tourlib.net/statti_ukr/rozhnova.htm



Ска́нсен — етнографічний комплекс — музей просто неба, музей-село, розташоване на острові Юргорден (швед. Djurgården) в Стокгольмі.
Cкансен – це розповсюджена форма етнографічних музеїв, що створюються на ґрунті музеєфікації репрезентативних фрагментів етноландшафтного середовища й об’єктів нематеріальної етнокультурної спадщини, це своєрідний архітектурно-етнографічний комплекс під відкритим небом з міні-музеями в окремих будівлях. У них проводиться комплексна реконструкція минулого, історичні побудови якого є не просто окремими експонатами, а утворюють взаємозв'язаний комплекс. Таким чином, відвідувачі дістають можливість побувати в реконструйованому населеному пункті минулого, отримуючи загальне уявлення про історію відповідної країни або місцевості.
Скансени - це так звані живі музеї з насиченими анімаційними про-грамами відтворення історичного середовища, де туристів приваблюють не лише окремі споруди, предмети старови¬ни, а й професійні працівники-аніматори, які своїми занят¬тями відтворюють побут, поведінку, матеріальну і духовну культуру попередніх епох, вони розкривають традиційні ремесла і види діяльності, характерні для відповідної місцевості і часу, наприклад, роботу мірошника, ткача, коваля, гончара, тесляра, винокура, пасічника і багато інших. Часто і самим відвідувачам музею пропонується спробувати свої сили під керівництвом фахівця. Кожен може відчути себе в ролі коваля чи гончара та ін. Скансени відрізняються від звичайних музеїв, перш за все, наявністю видовищного елементу. Їх специфіка полягає в тому, що в них існують широкі можливості безпосереднього неформального спілкування (під час організації змагань, обрядів, вистав, ярмарок, виступів фольк¬лорних колективів), що, водночас, складає одну з причин популярності цих музеїв серед різноманітних верств населення. У деяких музеях на додаток до архітектури реконструюють і транспорт минулих років. Історичний транспорт в музеях просто неба може виконувати не тільки функцію експоната, що діє, але й утилітарну транспортну функцію, оскільки площа таких музеїв може бути великою. Невід’ємним елементом скансенів є традиційна кухня. Все готується «на очах» у відвідувачів, а іноді навіть з їх допомогою, що надає стравам ще більшої колоритності.


https://tourlib.net/statti_ukr/afanasjev5.htm
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%82%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D1%8F

1. Опрацювати теорію і головне законспектувати.
2.Які культурно-етнографічні центри (КЕЦ) є в Полтавській області (законспектувати, а краще зробити презентацію)



21.04 
Тема: Наш будинок і обійстя. Що таке «садиба». Як і з чого побудований наш будинок. Назви кімнат у нашому будинку і їхнє призначення. 

   Законспектувати, що таке обійстя і будинок; пояснити назви і призначення кімнат у ваших будинках.
    Написати про те, як і чим прикрашають будинки мешканці регіону(регіон можна наш, або вибираєте свій, яким зацікавлені ви) .
Які особливі для вас, ваших друзів, рідних  предмети культу, які можуть бути в будинках .

28.04 Тема: Орнаментальні мотиви в декоративно-прикладному мистецтві народів краю. Геометричний орнамент. Рослинний і тваринний світ у різьбленні по дереву і каменю, у вишивках різних культур краю. Стилізація. Символізм зображення і кольору.

http://ru.osvita.ua/vnz/reports/culture/11996/ (опрацювати і законспектувати)
Презентація «Українська вишивка» 
Презентація «Техніки вишивання»
Знаки та символи.
Д.з.  Найпоширеніші техніки ДУМ  нашого регіону ( міста, області).
Вишивка як вид декоративно-ужиткового мис­тецтва ( техніки вишивання (муліне, бісер, стрічками);
 матеріали, інструменти, пристосування,які  використовують при вишиванні; види швів…). (написати і зробити презентацію)


Святковий і повсякденний костюм народів регіону. Загальне й особливе. Етнодиференційна роль головних уборів і зачісок. Взуття. Аксесуари. Прикраси. Татуювання, ритуальне фарбування.

Д.з Опишіть і опрацюйте письмово, можна в презентації одну
 з любимих вам країн.(одяг, аксесуари, прикраси)


12.05. Тема: Культурна палітра мого краю.
Методика проведення інтерв'ю і фіксації польової етнографічної та фольклорної інформації

Взяти інтерв'ю в рідних, знайомих про фіксації польової етнографічної та фольклорної інформації.


19.05 Підсумкове контрольне узагальнення вивченого матеріалу

1. Усна народна творчість це....
2. Яка відмінність між звичаями та обрядами?
3. Описати обряди та звичаї двох релігійних свят.
4. Релігійний і світський ритуал - це....
5. Скансени і культурно-етнографічні центри це....та написати які є в Полтавській області.












Немає коментарів:

Дописати коментар

27.10 Фінансова грамотність

  Узагальнення вивченого матеріалу з розділу РОЗДІЛ І. ФІНАНСИ ЯК ЗАСІБ ЗАДОВОЛЕННЯ ПОТРЕБ РОДИН 1.Які асоціації в тебе виникають зі сло...